Jak rozliczyć dochody z pracy w Norwegii?

rozliczenie z norwegii

Rozliczenie z Norwegii

Norwegia to od kilkunastu lat niezwykle popularny kierunek zarobkowej emigracji dla wielu tysięcy Polaków. Świetne warunki finansowe, korzystna polityka prorodzinna, wsparcie socjalne, słowem wysoka jakość życia sprawiają, że rodacy coraz chętniej wyjeżdżają do pracy w tym malowniczym, nowoczesnym kraju. Jak wygląda podatkowe rozliczenie z Norwegii krok po kroku? Co warto wiedzieć zanim skontaktujemy się z urzędem skarbowym?

Sposoby unikania podwójnego opodatkowania

Zgodnie z obowiązującymi przepisami Polacy pracujący za granicą. M.in. w Norwegii, ale też np. w Wielkiej Brytanii, Słowacji, Czechach czy Niemczech. Mogą uniknąć podwójnego opodatkowania, wybierając jedną z dwóch możliwości: metodę proporcjonalnego odliczenia lub wyłączenia z progresją. W przypadku Norwegii właściwa jest metoda wyłączenia z progresją. Co to dokładnie oznacza? Podatnik, który w danym roku nie uzyskał żadnych dochodów w Polsce, a jedynie w Norwegii jest zwolniony z obowiązku opodatkowania ich w swoim rodzimym kraju. W sytuacji, gdy zarabiający w Norwegii podejmował pracę zarobkową również w innych państwach – zmuszony jest złożyć deklarację przed polskim organem podatkowym (na mocy tzw. progresji podatkowej).

Do kiedy trzeba złożyć rozliczenie podatkowe w Norwegii?

Nie każdy Polak pracujący w Norwegii wie, do kiedy należy składać rozliczenie w lokalnym urzędzie skarbowym. Zgodnie z obowiązującymi zasadami termin składania rozliczeń podatkowych za ostatni rok w norweskim fiskusie mija 30 kwietnia. Jednak bez żadnych obciążeń finansowych podatnik może złożyć deklarację do końca maja. Natomiast jeśli będzie on celowo uchylał się od tego obowiązku (czyli po prostu przekroczy powyższy termin) – pracownicy urzędu skarbowego mają pełne prawo do naliczenia kar pieniężnych, a także mogą nie uwzględnić przysługujących Klientowi ulg podatkowych – dlatego warto być sumiennym i pamiętać o ważnych datach.

Rodzaje rozliczeń podatkowych

Znając jak najwcześniej swój status podatkowy, możemy bez pośpiechu kompletować niezbędne dokumenty i zatroszczyć się o ich poprawną formę (pod względem językowym oraz prawnym). Oczekiwanie na wydanie różnych zaświadczeń może trwać nawet kilkadziesiąt dni. Polacy pracujący w Norwegii mają prawo korzystać z wielu korzystnych odpisów – jakich? Przykładowo pracując w Norwegii na etat nie dłużej niż 24 miesiące, możemy odliczyć 10% podatku od dochodu z tytułu zatrudnienia (potocznie jest to określane jako: Ulga 10%). Inne typy odpisów to status Pendler (dotyczy osób regularnie odwiedzających w Polsce męża/żonę i dzieci lub mieszkanie) lub tzw. druga klasa podatkowa – kwalifikują się do niej osoby, których współmałżonek osiągnął w danym roku zerowy lub niski dochód.

Norwegia to kraj, który oferuje pracującym w nim obcokrajowcom opcję rozliczenia męża/żony, podróży, podwójnego gospodarstwa domowego, kosztów utrzymania, przedszkola itp. Ulg jest naprawdę dużo i bez odpowiedniej wiedzy bardzo łatwo poczuć się zagubionym w obliczu wielu skomplikowanych przepisów.

Z pomocą EU Service Twój podatek z Norwegii zostanie rozliczony w szybki, profesjonalny, korzystny i bezproblemowy sposób. Nasi eksperci dopilnują wszystkich formalności, terminów i zrobią wszystko, abyś dostał jak najszybszy zwrot środków pieniężnych w możliwie maksymalnej kwocie. W naszej firmie pracują osoby z pasją, rozległą wiedzą dotyczącą prawa podatkowego oraz wieloletnim doświadczeniem. Podchodzimy w rzetelny i indywidualny sposób do każdego Klienta oraz oferujemy konkurencyjne ceny naszych usług. Zapraszamy serdecznie do kontaktu. Uzyskaj rozliczenie z Norwegii!

EU Service Centralna

Plac Wolności 2, lokal 4

47-220 Kędzierzyn-Koźle

W celu złożenia dokumentów lub w bieżących sprawach prosimy o kontakt:

kom: 512 355 064

kom: 519 568 936

tel: 77 483 85 06

e-mail: info@zwrotpodatku.eu

e-mail: kedzierzyn@zwrotpodatku.eu

Godziny otwarcia:
pon.- pt.: 08:00 – 16:00

sobota: 09:00 – 13:00

EU Service Wrocław

City Space Aquarius Business House

Swobodna 1

50-088 Wrocław

Wizyta w City Space Aquarius we Wrocławiu prosimy ustalać telefonicznie pod

nr. kom: 519 568 936

e-mail: wroclaw@zwrotpodatku.eu

Godziny otwarcia:
wtorek i środa: 10:00 – 16:00

W bieżących sprawach prosimy o kontakt pod numerem telefonu:

77 483 85 06 lub 512 355 064.

 

EU Service Szczecinek

Bohaterów Warszawy 31 – 35

78-400 Szczecinek

Godziny otwarcia:
pon. – pt. 08:00 – 16:00

W bieżących sprawach prosimy o kontakt pod numerem telefonu:

77 483 85 06 lub 512 355 064.

EU Service Biała Podlaska

Gestia Biuro Rachunkowe

Ul. Warszawska 13/14

21-500 Biała Podlaska

 

EU Service Głogówek

Ewa Szała Biuro Rachunkowe

Zamkowa 18

48-250 Głogówek

 

EU Service Nysa

Julka Biuro Rachunkowo

Edmunda Jana Osmańczyka 2

48-304 Nysa

EU Service Radom

Aspekt Biuro Rachunkowe

Ul. Bóżniczna 3

26-610 Radom

 

EU Service Rybnik

PROFIT SC Biuro Rachunkowe

Plac Kopernika 3

44-200 Rybnik

 

EU Service Wodzisław Śląski

Kuhn Biuro Rachunkowe

Rynek 1

44-300 Wodzisław Śląski

Szukaj Kalkulacje Dokumenty

Szukaj

Kalkulacje

Dokumenty

    ZAMÓW ROZMOWĘ


    Infolinia czynna od poniedziałku do piątku
    w godzinach od 8:00 do 16:00

    +48 77 483 85 06